Arcfeltöltés vagy plasztikai műtét – mit ajánl a plasztikai sebész?
Filler vagy felvarrás? Töltés vagy szike? Hialuronsav, botox vagy arc-, szemhéj-, ajak-, orr-, fül- és egyéb plasztika? Mit ajánl a tapasztalt plasztikai sebész, illetve mi nyújt tuti eredményt?
Egyik sem ördögtől való, egyik sem eredendően rosszabb vagy elvetendő, ugyanakkor a páciens egyedi sajátosságai döntőek abban, hogy melyik megoldás javasolt, ebben pedig kiemelten fontos szempont a kor – véli dr. Novoth Béla.
„Fiatalkorban a töltésnek megvan a maga helye, és egy nagyon jó dolog. Mindenféle fillerek alkalmazása akár az állkapocs nagyobbításban vagy az arc markánsabbá tételébe, a szemek felhúzásába – mind teljesen jó opció. Ráadásul az a jó a fillerekben, tehát a felszívódó anyagokban, hogy betöltés után kifejtik a hatásukat, látja a páciens, hogy milyen, és ha úgy érzi, hogy jó, akkor fél évente újra lehet tölteni. Ha nem tetszik neki, akkor felszívódik magától, és akkor nem történt semmi. Ilyen szempontból szerintem ez egy kiváló megoldás, maximálisan támogatom” – magyarázza a főorvos. Ő maga nem végez injekciós arcfeltöltéseket, hiszen a műtéti beavatkozásokra specializálódott, de ha egy korrekció elvégzéséhez elégnek tartja a feltöltést, sosem ragad szikét. „Én is küldök pácienseket töltésre, akár ismerőshöz, ha azt látom, hogy neki felesleges az arcát felvarrni, mert bőven elég a töltés. Ilyenkor nem kell belemenni egy nagy műtétbe” – mondja Novoth doktor.
Az arcfeltöltés és injekciók korlátai
„A töltőanyagok mellett a botox szintén nagyon jó megoldás lehet. Főleg a homlok rácokra és a szarkalábakra kiváló – más jó megoldás igazából nincs is a szarkalábakra. Időben el kell kezdeni, és akkor nem lesz látványos az ember homlokránca, tehát nem lesz az a morcos kinézete, mint ami egyébként sokszor anélkül lenne” – magyarázza a plasztikai sebész. Szerinte a legfontosabb az egyéni mérlegelés és a személyes adottságok, lehetőségek mérlegelése.
„Szerintem abban az esetben nincs értelme a töltéseknek, hogyha valaki mindent a feltöltéssel akar kompenzálni.
Teszem fel egy alsó személy alatti táska eltűntetése töltőanyaggal – különösen a vékony bőr alá – pont az ellenkezőjét tudja eredményezni.”
Dr. Novoth Béla hangsúlyozza: a rácok feltöltésére bizonyos korig jól működik, bizonyos kor után viszont nem eredményes. „A felületesebb rácok kitöltésére, az ajak megemelésére kiváló a feltöltés fiatalkorban. Viszont bizonyos kor után, amikor az arc bőre megsüpped, akkor lehet töltögetni, de sok eredménye nem lesz. A kis toka, meg más bőrfelesleg megmarad, azt csak az arcfelvarrás fogja megoldani korrektül.”
Tehát igazából azt mondom, hogy mindennek megvan a helye, minden nagyon jó, a maga helyén és idején, de nem lehet keverni egyiket a másikkal.
„Én teljes mértékben megértem azokat, akik a töltőanyag mellett döntenek bizonyos esetekben. Azokat nem értem meg igazából, akik a töltőanyagot adják az olyan páciensnek, akik erre már alkalmatlanok” – mondja dr. Novoth, aki szerint a szakértelem hiánya magyarázza ezt bizonyos szakmai körökben. „Ők csak tölteni tudnak.”
Jól válasszunk
„Ha azt látom, hogy valakinek fölösleges az arcát felvarrni, mert neki a töltés bőven elég, akkor nem kell belemenni egy nagy műtétbe. Azt tudni kell, hogy egy töltésnek is lehetnek szövődményei, nagy bonyodalmak tudnak lenni, de egy műtétnek nyilván nagyobb a szövődményveszélye, mint egy töltésnek. Tehát sokkal nagyobb elhatározást igényel a páciens részéről is. Viszont cserében sokkal tartósabb eredményt is kap, mint a töltésnek köszönhetően.”
Nagyobb terhet vállal fel az, aki műtét mellett dönt, de ezért egy hosszabb távú és jobb eredményt fog kapni
– összegzi dr. Novoth Béla.