A plasztikai sebészetben csak egyedi megoldások vannak
A plasztikai sebész számára nincs két egyforma eset, hiszen minden páciens más testalkattal, más adottságokkal és elvárásokkal érkezik. Bár léteznek műtéti protokollok, az igazi kihívás mindig abban rejlik, hogy ezekhez egyénre szabottan alkalmazkodjunk – véli dr. Novoth Béla. A plasztikai sebész vallja, csak olyan műtétet vállal, ahol biztos abban, hogy mind a páciens, mind ő elégedettek lesznek az eredménnyel.
Dr. Novoth Béla számára a plasztikai sebészet legszebb és legizgalmasabb vonása a változatosság.
„Minden eset más és más megoldást kíván. Van egy sablon természetesen mindenfajta műtéttípusra, de az ember ettől a sablontól minden páciens egy picikét eltér valamilyen irányban. Egyrészt mindenkinek mások az elképzelései, másrészt testalkatuk, adottságaik is különbözőek. A cél mindig az, hogy ezekhez igazodva érjük el azt az eredményt, amelyet a páciens szeretne – és amelyet mi szakmailag is vállalhatónak tartunk.
Fontos, hogy a páciens elképzelése és a sebész szakmai realitásérzéke találkozzon. Kizárólag olyan beavatkozást vállalok el, amelynél biztos vagyok benne, hogy mindkét fél – a páciens és én is – elégedett lesz az eredménnyel – mondja dr. Novoth Béla.
Csak olyan műtétet végzek el, ahol tudom, hogy a végeredmény pozitív, és a páciens kérését olyan szinten tudom teljesíteni, amely szakmailag és emberileg is kielégítő számomra.
A sokoldalú tudás és tapasztalat előnyei
„A plasztikai sebészet rendkívül szerteágazó terület. Sokan csak az anyagfeltöltésre, botoxra vagy mellnagyobbításra gondolnak, pedig ide tartozik még számos egyéb beavatkozás is” – hangsúlyozza az orvos. „Például felkar- és combplasztika, bőrfelesleg eltávolítás, fül- és állplasztika, hasplasztika, fejlődési rendellenességek korrekciója, anyajegyek eltávolítása, aszimmetrikus vagy deformált mellek helyreállítása. Ezek a műtétek komoly tudást igényelnek.”
Novoth doktor sok esetben olyan tapasztalatokat is hasznosít a műtétei során, amelyeket nem kifejezetten esztétikai célú beavatkozások során, hanem évtizedek során általános sebészeti, traumatológiai vagy kézsebészeti műtétek során szerzett meg. „Például, amikor valakinek az arcáról egy daganatot kellett eltávolítani, ott speciális technikákat kellett alkalmazni – ezek túlmutatnak a hagyományos plasztikai sebészet keretein, mégis hasznosíthatók esztétikai műtéteknél is”.
A nagyműtétek és a kisebb, ambuláns beavatkozások eltérő tapasztalatokat adnak, ezek a tapasztalatok egymást erősítik.
Életminőség és életöröm
„A plasztikai sebészetet sokszor különválasztják az esztétikai és a rekonstrukciós irányokra, én azonban úgy gondolom, hogy ezek szorosan együttműködnek. Egy idősebb ember arcának fiatalítása – például egy arcbőr-megereszkedés korrigálása – ugyanúgy rekonstrukció, mint amikor egy fiatal nő homlokát botoxszal kezeljük, hogy eltűnjenek a ráncok. Mindkét esetben az a cél, hogy visszaadjuk a fiatalság érzetét, az életminőséget.
Ugyanez igaz például egy felső szemhéjplasztikára is, amikor a szemhéj már annyira ráborul a szempillákra, hogy a látást is akadályozza. Egy ilyen műtét nem csupán esztétikai jellegű, hanem az életminőség javítását is szolgálja. A páciens újra energikusnak, kipihentnek látszik – nem azt hallja, hogy fáradtnak tűnik, amikor épp most tért vissza a szabadságáról, csak azért, mert szemhéja lóg, vagy alsó szemhéja karikás.
Ugyanez történik egy hasplasztika esetén is. Ha valaki képes 180-200 kilóról 80-100 kilóra lefogyni, és így újra egészséges életet élhet, akkor megérdemli, hogy a testsúlycsökkenés után megmaradt bőrfeleslegtől is megszabaduljon. Ezek az emberek visszakapják azt az életminőséget, amely a hízás előtt jellemezte őket” – magyarázza dr. Novoth Béla.
Test és lélek összeér a plasztikában is
A gyógyítás – minden formájában – egyszersmind pszichoterápia is. „Az orvos és páciens között empatikus kapcsolatnak kell kialakulnia. Ha ez az összhang hiányzik, az a kapcsolat nem működik jól. A plasztikai sebészetben ez különösen fontos, mert itt még nagyobb pszichés nyomás nehezedik az emberekre” – vallja a sebész.
Minden beavatkozást alapos konzultáció előz meg, amelynek során kiderül, hogy a páciens elvárásai és a ténylegesen kivitelezhető eredmény összhangban vannak-e.
„Ha nem, és azt látom, hogy az igény irreális vagy nem teljesíthető, akkor inkább megpróbálom lebeszélni a műtétről. Az esetek többségében azonban sikerül közös nevezőre jutni, és olyan megoldást találni, amely mindkét fél számára elfogadható.
A jó eredmény kulcsa mindig az, hogy a konzultáció során pontosan tisztázzuk: mit szeretne a páciens, és mit tudok én ehhez hozzátenni. Ha ez az egyensúly megvan, a műtét után a páciens azt fogja kapni, amit elvárt – és ez a legfontosabb.”