Ádámcsutka kisebbítés
Viszonylag ritka műtét és nagy szakértelmet igényel az ádámcsutka kisebbítés, de látványosan szép eredményeket érhetünk el – magyarázza dr. Novoth Béla.
Az ádámcsutka szerepe a gége és a hangszálak védelme. Az ádámcsutka mérete részben a férfi nemi jelleggel áll összefüggésben, a növekedését a tesztoszteron okozza. Leginkább azonban alkati kérdés, hogy kinek mennyire látszik ez a kitüremkedő porc, élettani szempontból ráadásul teljesen irreleváns a mérete. Befolyásolhatja a hang mélységét is: akinek nagyobb az ádámcsutkája, jellemzően mélyebb a hangja is. Ez igaz férfira és nőre egyaránt, ha egy hölgynek mélyebb a hangja, valószínűleg az ádámcsutkája is jobban látható. A „túl nagy” azokban esztétikailag zavarhat néhányakat, akik azt szeretnék, hogy jobban belesimul a nyak vonalába, kevésbé legyen látható. Ők azok, akik plasztikai sebészhez fordulnak.
Kiken segíthet a műtét?
„Ádámcsutka kisebbítéssel viszonylag ritkán találkozunk” – magyarázza dr. Novoth Béla plasztikai sebész. A főorvos szerint jellemzően két csoport lehet érintett. Egyik a vékony testalkatú férfiak csoportja. Minél vékonyabb egy férfi, annál markánsabb, szembetűnőbb egy vaskos ádámcsutka, és ez elégedetlenséget szülhet a férfiakban.
„Egy 150-200 kilós férfi esetében a nagy ádámcsutka belefér a képbe, de amikor egy 45-50 kilós férfiről van szó, akkora ádámcsutkával, mint a 150 kilósnak, akkor az már nagyon szembetűnő, és ha valakit ez zavar, az nyilván igyekszik megkeresni a módját, hogyan lehet ezt kisebbíteni.” A másik érintett pácienscsoport a nemváltáson átesettek köre. „Tehát mondjuk férfiből nő szeretne lenni. Az ádámcsutkát nem lehet sminkkel eltüntetni, azt csak lefaragni, kisebbíteni lehet” – mondja az orvos.
Pontosságot és különös figyelmet igényel
Dr. Novoth Béla szerint a műtét nem egyszerű és precizitást igényel, az eredménye viszont nagyon jó lehet. A cél biztonságosan, a hangszálakat megkímélve csökkenteni a markánsan látható kiálló porcot, és sokkal finomabb kinézetet biztosítani a nyak számára. Az ádámcsutka a gégeporcok legnagyobbika, két darab, egymással szöget bezáró porclemezből áll. Szerepe a gége és a hangszálak védelme. „Ugye a légcső mellett kell ezt a vaskos porcot lefaragni, feltárjuk az ádámcsutka porcát, mely egy pajzs alakú porc, addig faragunk a porcból, ameddig kisebb lesz, és közben a stabilitását teljesen megtartja, illetve a hang – annak színe, minősége – nem változik” – magyarázza.
Egy ilyen műtét kockázata lehet a hangszálak módosulása is. „A szakirodalomban ugyan előfordul, hogy a hangmagasság, a hangskála nagysága is tud változni egy ilyen műtét után, de ilyen problémánk sosem volt” – mondja dr. Novoth Béla.
Az ádámcsutka kisebbítő műtét eredményei
A plasztikai sebészetnek a lényege igazából az, hogy mi is metszésekkel dolgozunk, csak a metszéseket olyan helyen végezzük, ahol kevésbé látszik, vagy takarásban van, nem szembetűnő.
„A műtéti heg minimális, mert bár a pajzsporcról hosszában kell lefaragni a fölösleges porcmennyiséget, a vágás harántirályban történik, ezáltal még kevésbé látszik a heg. A nyak eleve ráncos haránt irányban, mert a mozgás miatt kell a ráncnak a bőrfelesleg. Az egyik ilyen ráncban fut a heg, így nagyon diszkrét – az már műtéttechnikai kérdés, hogy az ember hogyan oldja ezt meg a feltárás során” – magyarázza a plasztikai sebész.
A gyógyulás gyors, az eredmény azonnal látványos lehet – összegzi dr. Novoth Béla.