Az állplasztika tárházában az állkisebbítő műtét lehet a legjobb tartós megoldás a hegyes, előre ugró áll korrekciójára. Dr. Novoth Béla plasztikai sebész ennek lehetőségeiről mesél.
A hegyes, előre ugró markáns állat „boszorkányállnak” is nevezik, kulturálisan sokszor összekapcsolódik negatív jelentésekkel. Sokszor látjuk a gyanús vagy gonosz karakterek ábrázolásakor, a „szúrós megjelenést” az agyunk veszélyként kódolhatja. Míg a szimmetria vagy a lágy vonalak gyakran bizalmat keltnek, az aszimmetrikus vagy túlzottan szögletes, szúró formák fenyegetőnek tűnhetnek – állapította meg számos pszichológiai kutatás. Már a mesék, mítoszok és képi világuk mélyen beépítettek bizonyos formákat a tudatalattinkba. A „boszorkányáll” ilyenként (árnyék-archetípusként) a félelmetes, veszélyes női figura vizuális kódja.
Nem véletlen, hogy a hegyes, előre ugró markáns állú személyek sokszar nehezen békülnek meg ezzel a sajátosságukkal, sokan pedig változtatni szeretnének rajta. Érdekesség, hogy sok fiatal korú nő és férfi azzal keresi meg a plasztikai sebészt, hogy a nagyszülők kinézetét szeretné elkerülni.
„Az illető azt látja, hogy a nagypapája vagy nagymamája hegyes boszorkányállal szeretgeti őt. Látja azt, hogy neki is kicsit markánsabb előre ugró az álla, és már 30 éves korában retteg attól, hogy 60-80 éves korában hogy néz majd ki” – meséli tapasztalatait dr. Novoth Béla. „Ezért jönnek az álkisebbítésre. Mindig kiderül, azért, mert nem szeretné önmaga számára a nagymama vagy a nagypapa ábrázatát”.
„Szerencsére van rá megoldás”.
Állplasztika: hogyan történik az állkisebbítés?
Dr. Novoth Béla a műtéti megoldásról mesél. „Az elkisebbítés lényege az, hogy magából az állcsontból, tehát az áll csúcsából lehet levésni egy darabot. Általában fél-egy centi körülbelül, amit le lehet venni, ez bőven elégséges ahhoz, hogy az áll többé ne legyen markáns és előre ugró.”
„A sebészi metszés a szájnyálkahártyán belül történik, tehát nem az arcon, kívülről semmi sem látszik. A nyálkahártya ráadásul elég gyorsan és szépen gyógyul, úgyhogy kiváló eredményekre számíthatunk, illetve problémamentes gyógyulásra.”
Az állkisebbítésnek természetesen vannak határai – magyarázza a sebész. „Az egyik határa az, hogy a kétoldalt futó idegeket, melyek az áll bőrét beidegzik, meg kell kímélni. Ugyanakkor az állcsontból csak bizonyos mennyiséget lehet lefaragni. Az állnak van egy külső kemény állománya, meg van egy belső szivacsos állománya. A külső kemény állománynak egy részét lehet levenni úgy, hogy a szivacsoshoz ne nyúljon az ember, mert akkor törékenyebbé válik az állcsúcs is.”
Az állkisebbítés mindig csontfaragást jelent?
„Vannak, akik azzal a hittel érznek, hogy az állkapcsuk nagyobbságát az adja, hogy itt sok a zsír, és azt szeretnék, hogy ebből a zsírból vegyünk le. Én ezt soha nem csinálom, nem is javaslom, mert az állkisebbítéshez a csontból való levétel mindig elégséges, és ha ebből a zsírból vesszük ki, az egyenetlenség kontúrzavart tud okozni” – magyarázza dr. Novoth Béla.
„Így elmondva egy viszonylag nagy műtétnek tűnik, feltárjuk az állcsontot és vésővel véssük a csontot, de a megterhelés sokkal kisebb valójában. Általában minimális fájdalommal jár, ami kellemetlen az első 4-5 napban az, hogy van egy seb a szájüregben, tehát az evés, ivás nehézkesebb, de általában három-négy nap után a felszívódó varratok helye enyhül, egy-két hét alatt pedig ki szokott potyogni a sebből.”
Elégedettség és végeredmény
„Eddig még mindig elégedett volt mindenki a végeredménnyel. Elégséges volt a csontmennyiségből való lefaragás mértéke, és a szimmetria is” – nyugtázza a plasztikai sebész. Dr. Novoth Béla szerint a műtét bármilyen életkorban, alapvetően bárki számára elvégezhető. „Férfiaknál inkább az idősebb, az 50 éves korosztály jellemző, a nők jellemzően fiatalabb, 40 éves kor alatt szoktak jönni ezzel a problémával.”
Összességében a műtét egy-két órát ölel fel, a műtét utáni rehabilitáció pedig általában 10-14 nap szokott lenni. „Nagyjából 6 hét után már látszik a végeredmény. Igazából a plasztikai sebészetben végeredményről, szinte minden műtét esetében, egy év múlva beszélünk” – magyarázza a főorvos. A szöveti duzzanat felszívódásához általában három hónap szükséges, egy év múlva beszélhetünk arról, hogy a normál szövet kialakulj és végleges formát ölt.
Tekintse meg videó formájában!
Az oldal sütiket használ. Böngészése során gyűjtött adatait korrektül és jogszerűen kezeljük. Adatvédelmi nyilatkozat