plasztikai sebész, kézsebész
Alagút szindrómák ott fordulnak elő, ahol a végtagban futó idegek nyomás alá kerülhetnek. Ez a nyomás az ideg ellátási területétől és funkciójától függően különböző tünetekben nyilvánulhat meg.
Leggyakrabban a csukló és a könyök tájon lévő idegek összenyomatása által kialakuló tünet együttessel találkozunk.
A csukló alagút szindróma (carpal tunel syndroma) a nervus medianusra (idegre) gyakorolt nyomás miatt alakul ki. Tünete a hüvelyk, mutató, és középső ujj időszakos, vagy állandó zsibbadása. Kezdeti szakaszban ez a panasz a csukló feszítésekor jelentkezik, majd elmúlik. Amennyiben a csukló duzzanatot előidéző állapot nem szűnik meg, a zsibbadás állandóan érezhető, mely miatt a tapintás érzés, és a kéz fogókészsége, funkciója romlik. Elhanyagolt helyzetben a hüvelykujj finom mozgásai is sérülnek.
A könyök belső oldalán kialakuló leszorítás a nervus ulnaris (ideg) ellátási területén okoz zavart. A tünetek hasonlóak a csuklóéhoz, de itt a kisujjon, és részben a gyűrűs ujjon jelentkezik a zsibbadás. A kéz finom mozgásaiért felelős tenyéri kis izmok beidegzését is ez az ideg végzi, így gyakrabban fordul elő az ujjak finom mozgásainak a zavara. A kiváltó októl függően a panaszok lehetnek időlegesek. Elhanyagolt esetben állandósul az ujjak zsibbadása és a kéz ügyetlensége.
A felső végtagon előfordulhat egyéb alagút szindróma is, de a nyaki gerinc elváltozásai is hasonló tüneteket produkálhatnak. Mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, mert időben elkezdett kezeléssel a folyamat gyakran műtét nélkül is gyógyítható. Mivel különböző betegségek hasonló tüneteket produkálhatnak, nagyon fontos a betegség pontos diagnosztizálása, mert a terápia csak akkor vezethet eredményre, ha a megfelelő elváltozást kezeljük. A korábbi diagnosztikában az ENG, EMG vizsgálat volt az egyedüli lehetőség, manapság a fájdalommentes ultrahang vizsgálat is megfelelő mértékben mutatja meg az elváltozás helyét.
Ha a tünetek hátterében a csukló, vagy a könyök táji ideg leszorítás igazolódott szóba jön a terület műtéti feltárása és az ideg felszabadítása a leszorítás alól.
Általános és laboratóriumi vizsgálat. Ultrahangos vizsgálat az érintett területről. Egyéb betegségek, mint a nyaki gerinc elváltozások egyéb alagút szindrómák és reumatoid betegségek kizárása.
A beavatkozás célja a kellemetlen zsibbadás, érzéskiesés, esetleg fájdalom és mozgáskorlátozottság megszűntetése. Az elhelyezkedéstől függően a beavatkozás helyi, vagy általános érzéstelenítésben, gyakran vértelenségben történik. Így tudjuk biztosítani a melléksérülések elkerülését és a helyi nyomást okozó tényező teljes megszűntetését. Bár nem nagy műtétről van szó, de a környezetben futó ér-ideg-ín képletek sérülésének elkerülése céljából érdemes kézsebészhez fordulni. A műtétnek számos apró trükkje van, ami lényegesen befolyásolja a későbbi eredményt.
A beavatkozás nagyságától függően tág határok között mozog. Az 1-2 nappal későbbi munkába állástól a 2-3 hétig tartő kíméletig és több hetes tornáztatásig, bőrápolásig bármi lehetséges. Varratszedés 2 hét múlva esedékes. Általában a kéz kímélete mellett az ujjak tornáztatása, mozgatása 1-3 hétig indokolt. Kortól és a betegség fennállásának idejétől függően a rehabilitáció 1-2 héttől akár egy évig is terjedhet.
Sebgyógyulási zavarok, sebfertőz, bevérzés, ér-ideg-ín sérülés előfordulhat.